Cola di Rienzo egy szegény kocsmáros fiaként született 1313-ban, abban az időben, amikor a pápák székhelye Avignon-ban volt, és Rómát a gazdag családok sanyargatták.
Alig múlt 20 éves, amikor úgy döntött, az elégedetlen nép élére áll. 1343-ban Avignonba utazott, ahol VI. Kelemen pápa áldását adta a tervére, hogy végett vet az arisztokrácia korrupciójának; az ezt követő években Rómát járta, és szónoklataiban a népet lázította.
1347-ben Cola kinyilvánította a Köztársaságot, ami annyira fellelkesítette a népet, hogy a nemeseknek menekülniük kellett, őt pedig néptribunusnak kiáltották ki. A kormánya az elkövetkező időket biztatóan kezdte, többek között csökkentették az adókat, és a nemesség több előjogát is elvették.
Azonban ahogy az lenni szokott, Cola di Rienzóval is elszállt a ló. Amikor egy fényűző eseményen megkoronáztatta magát, a nép és a pápa is megharagudott rá. A népszerűségének csökkenését az arisztokrácia is kihasználta, és ostromot indítottak Róma ellen.
Mikor a pápa is lépett, és kiközösítette őt, el kellett menekülnie Rómából. 1350-ben Prágában kérte IV. Károly segítségét, azonban a császár elfogatta őt, és átadta a pápának. Colának ekkor szerencséje volt: VI. Kelemen meghalt, és utódja megbocsátott neki. Az ő ajánlásával és Nagy Lajos magyar király csapatainak segítségével sikerült visszaállítani a hatalmát Rómában (Nagy Lajos őt támogatta a nápolyiak ellenében, akik megölték öccsét, Endrét).
Sajnos ezután újra saját becsvágyának csapdájába esett, és 1354. szeptember 8-án kitört a lázadás ellene. A tömeg rágyújtotta a palotáját, majd hajnalban meglincselte és holttestét végighurcolta a városon.
Nagy terve, Itália egyesítése csak 500 évvel később valósulhatott meg; a 19. században a Risorgimento egyik népszerű alakjává vált, több költemény, sőt opera is született róla. Még Arany Jánost is megihlette: a Toldi szerelmének kilencedik énekében elhangzik egy párbeszéd Cola di Rienzo és Nagy Lajos között.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon